2023-11-11
Rozejście mięśnia prostego brzucha. Przyczyny leczenie.
(+48) 721 053 748
Woda jest cząsteczką będącą kryterium życia, bez wody żaden organizm nie potrafi funkcjonować, a zwłaszcza organizm człowieka. Bardzo często zapominamy o tym jakże ważnym dla nas makroskładniku pokarmowym, którym jest woda i dostarczane wraz z nią elektrolity.
Nasza masa ciała to w 50-75% woda! Poziom wody zależy od płci, wieku, stanu fizjologicznego oraz poziomu tkanki mięśniowej, Im młodszy organizm, tym więcej procentowo zawiera wody. W ciągu dnia wymianie ulega około 3-6% wody w naszym organizmie. 1,5-2,3 litrów wody tracimy w wyniku procesów fizjologicznych i taka sama wartość powinna być uzupełniona. Przyjmuje się, że mężczyźni powinni wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie, natomiast kobiety ok. 2 litrów, jednak jest bardziej indywidualny wskaźnik zapotrzebowania, który mówi o tym, że minimalne zapotrzebowanie na wodę to 30 ml/kg masy ciała.
Oczyszcza i chłodzi
Prawidłowe nawodnienie:
Odpowiedni poziom wody w organizmie przyczynia się do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej, a tak często tak mało wiemy na ten temat.
Na poziomie komórkowym nawet niewielkie wahania nawodnienia w wodzie komórkowej powodują znaczące zmiany w metabolizmie i funkcji komórek. Zwiększenie objętości komórek związane z dobrym nawodnieniem stymuluje syntezę białek i glikogenu, natomiast skurczenie się komórek będące wynikiem odwodnienia, stymuluje niszczenie białek oraz przyspiesza rozkład glikogenu.
Dwa przedziały wody
Woda w organizmie znajduje się w dwóch głównych przedziałach:
W zależności od stężenia elektrolitów (minerałów), woda może się przemieszczać między tymi przedziałami.
Najważniejsze wśród elektrolitów, które zatrzymują wodę w wewnątrzkomórkowo są: potas oraz magnez. To one najczęściej decydują o prawidłowym nawodnieniu oraz dystrybucji wody w odpowiednich przedziałach.
Wśród najczęstszych przyczyn odwodnienia należy wymienić zbyt małą ilość przyjętych płynów, jednak drugą najczęstszą przyczyną jest brak elektrolitów odpowiedzialnych za nawodnienie wewnątrzkomórkowe, przez co woda przechodzi z przedziału komórkowego do zewnątrzkomórkowego powodując np. obrzęki kończyn dolnych, które dodatkowo obciążają układ krążenia.
Odwodnienie
Do najczęstszych przyczyn odwodnienia należy przyjmowanie zbyt małych ilości płynów w ciągu dnia, jednak przyczyny mogą być również inne i mogą być związane z wymiotami, biegunką, problemy z nerkami, cukrzycą, nadmiernym poceniem czy lekami. Deficyt wody powoduje wzrost stężenia elektrolitów w przedziale zewnątrzkomórkowym, który pobiera wodę z przedziału wewnątrzkomórkowego (mięśni i tkanek), powodując kurczenie się komórek.
Woda wodzie nie jest równa!
Zawsze warto wzbogacić swoją wodę o elektrolity, które są ważne dla odpowiedniego nawodnienia: magnez, potas oraz zestaw elektrolitów LifeBank.
Leave a comment